SANOFI

Alergická rýma
– příčiny, příznaky a léčba

Muconasal plus

Co je to alergická rýma?

Alergická rýma je chronické onemocnění dýchacího systému, které postihuje miliony lidí na celém světě. Jedná se o imunitní reakci sliznice nosní dutiny na látky, které jsou pro většinu lidí bezproblémové, ale u alergiků mohou vyvolat nadměrnou reakci. Toto onemocnění může zásadně ovlivnit kvalitu života, jak během sezón alergenů, tak i po celý rok zvláště u těch lidí, kteří jsou alergičtí na trvalé alergeny.

Alergická rýma je častým alergickým onemocněním, které postihuje 15–30 % populace. Konkrétně to znamená, že se s ní potýká zhruba 20 % dospělých a 10 % dětí. Zvláště mezi dětmi a dospívajícími patří k nejčastějším onemocněním s chronickým průběhem. Asi polovina všech nemocných je soustavně léčena. Podle odhadů stojí tato léčba jenom v Evropě jeden bilion eur.

Tato rýma byla v minulosti považována za klinicky nevýznamnou, zvláště až do poloviny 20. století, kdy byla též zaměňována za sennou rýmu. Toto dřívější označení nelze dnes brát jako přesné, lepší je použít označení polinóza. Je třeba ji brát také v úvahu u pacientů s bronchiálním astmatem, opakujícími se záněty středního ucha, chronickou sinusitidou a nosními polypy.

Především v době pylové sezóny se řada lidí potýká s alergickou rýmou, alergie však může být i celoroční. U nás trvá sezónní alergická rýma od února do listopadu, nejintenzivnější je od května do srpna. Její jednoznačné zařazení je však velmi obtížné, protože její typy a projevy se často prolínají, proto může být alergická rýma mnohdy smíšená.

Příčiny alergické rýmy

Příčiny alergické rýmy

Příčiny a intenzita alergie jsou různé a mění se v průběhu celého roku. Malá část lidí trpí alergií denně, 50 % alergiků má příznaky déle než čtyři měsíce v roce, 20 % lidí se pak s alergickou rýmou potýká více než devět měsíců v roce.

Vznik alergií ovlivňuje celá řada faktorů. Častěji trápí lidi ve městech a průmyslových oblastech. Zajímavostí je, že vznik alergie ovlivňuje například i místo narození.

Alergická rýma vzniká nejčastěji u dětí už v mladším školním věku, a to jako alergická reakce. Patří tedy k nejčastějším chronickým onemocněním dětských pacientů. Příčinu lze ale najít také v genetice, protože například atopici mají predispozice k tvorbě takzvaných IgE protilátek, které se ozývají už na nízké dávky alergenu.

Nejčastějšími alergeny jsou pak travní a stromové pyly, roztoči, domácí mazlíčci, prach, potraviny, chemikálie, aviváže a prací prostředky a plísně. Pylové alergeny tvoří zhruba deset až dvacet procent původců alergické rinitidy. Zejména jde o trávy, plevel a stromy.

Příčiny alergické rýmy

Alergická rýma příznaky

Alergická rýma je imunopatologickou reakcí I. typu. Pokud je člověk přecitlivělý na základě IgE protilátek, dochází u něj při kontaktu s alergeny ke klinickým projevům už v průběhu prvních deseti až patnácti minut.

Typickými příznaky je zejména:

  • svědění a překrvení nosní sliznice
  • vodnatý výtok z nosu
  • dráždivé a opakované kýchání
  • ucpaný nos
  • bolesti v krku
  • únava
  • poruchy koncentrace
  • zvýšená spavost
  • poruchy spánku

Jak bylo zmíněno, tak alergický zánět vzniká kvůli přítomnosti eozinofilního zánětu a dalších zánětlivých buněk, které produkují cytokiny a mediátory. Postižené jsou také sliznice vedlejších nosních dutin, a to kvůli ztíženému odtoku hlenu. V takovýchto případech se objevuje bakteriální superinfekce.

Je potřeba se na problematiku dívat komplexněji. Souvisí to s celkovým imunitním systémem. Alergická reakce, pod kterou spadá alergická rýma, je nepřiměřená obranná reakci lidského organismu na běžné a neškodné látky. A právě u alergiků dochází k tomu, že se alergeny inhalují prostřednictvím nosní sliznice, kde se zachycují. A proto se reakce odehrává právě zde. Nosní dutina proto zahájí první fázi se zmíněnými příznaky, která pak přechází do pozdní fáze čili klinické, kdy se objeví snížená průchodnost nosu, hustý hlen a nespecifická hyperreaktivita sliznice.

Typy alergické rýmy

Dělení alergické rýmy se v lékařských kruzích dříve stanovovalo na sezónní a celoroční, od čehož se už v současnosti upustilo. Celoroční rýma se orientovala podle celoročně se vyskytujících alergenů a spadala pod ni i profesní rýma. Sezónní byla definována na základě pylového období.Aktuálně se alergická rýma dělí na dva typy – intermitentní a perzistující.

Intermitentní alergická rýma

Intermitentní rýma znamená, že se příznaky objevují méně než čtyři dny v týdnu a nejsou delší než čtyři týdny. Intermitentní symptomy jsou mírné a začínají prakticky hned po kontaktu s alergenem. Rýma probíhá bez narušení spánku, běžných aktivit, sportu či zábavy. Člověk dokáže fungovat v práci i ve škole bez problému, aniž by ho obtěžovaly probíhající příznaky.

Perzistující alergická rýma

U perzistující alergické rýmy je pacient vystavený alergenům opakovaně či trvale. Například jde o profesní alergeny, se kterými přijdou do styku zemědělci, lakýrníci, chemici, pracovníci ve zdravotnictví nebo potravinářském průmyslu. Jde o středně silnou až silnou rýmu, jejíž symptomy narušují nejen spánek, ale také další aktivity, ať už jde o zábavu nebo práci. Nosní příznaky jsou velmi obtěžující.

Alergická rýma léčba

Alergická rýma léčba

Při diagnostice tohoto onemocnění je důležité provádět pečlivé vyšetření a zvažovat možné alternativní příčiny rýmy, jako jsou druhy alergické rýmy, rýma způsobená infekcí a podobně. K potvrzení spojitosti mezi pracovní expozicí inhalovaným alergenům a výskytem rýmy se provádějí nosní provokační testy. Ty slouží k potvrzení diagnózy profesionální rinitidy

Při léčbě alergické rýmy je důležitá péče o nosní sliznice, což je účinný postup bez vedlejších účinků. Z odborníků by na léčbě měli spolupracovat otorinolaryngolog s alergologem a pneumologem. Lékaři postupují většinou tak, že doporučí odstranit z dosahu alergen a nasadí farmakoterapii. Mezi ně patří použití antihistaminik a lokálních kortikosteroidů, které stabilizují buňky. Vhodnější je lokální podání a v případě intermitentní formy je lze podávat pouze v době pylové sezony.

Účinným pomocníkem při alergické rýmě jsou i nosní spreje, které ihned po aplikaci dokáží snížit otok nosní sliznice a dlouhodobě zprůchodnit ucpaný nos. U dětí jsou pak vhodné spíše roztoky, které se mohou používat dlouhodobě.

Alergická rýma je často spojována s rizikem bronchiálního astmatu, který už může pacienta ohrožovat na životě. Nicméně i tak alergická rýma výrazně zhoršuje kvalitu života, proto je důležitý vhodný výběr léčby v kombinaci s mezioborovou spoluprací, aby se minimalizovaly obtíže související s tímto onemocněním.

Alergická rýma v zimě

Alergeny se objevují celoročně a s tím, jak se zhoršuje životní prostředí, stoupá i počet alergií. V domácím prostředí se v zimě tak často nevětrá, a proto jsou v místnostech lepší podmínky pro množení roztočů, plísní nebo alergeny ze zvířat. Vhodný není ani suchý vnitřní vzduch a přetápění, což dráždí sliznice nosu a dýchací cesty. Přinejmenším to zhoršuje příznaky alergické rýmy.

Při pobytu venku v zimních měsících lze alergickou rýmu snadno zaměnit s nachlazením. Nosní hlen je ale oproti nemoci vodnatý a má čirou barvu. Příznaky doprovází svědění nosu a očí včetně slzení. Alergická rýma má také delší trvání než běžná.

Někteří lidé se mohou osypat puchýři při vdechnutí studeného vzduchu. A první pylová sezóna se pro někoho překvapivě může objevit už v únoru či koncem ledna, kdy se objevuje lískový pyl, po kterém následuje pyl z jedle.

Alergická rýma v těhotenství

Těhotenství je obdobím, kdy ženy procházejí mnoha změnami ve svém těle včetně imunitního systému. Pro některé budoucí matky může toto období znamenat zvýšené riziko výskytu alergické rýmy, která vyžaduje pozornost. Mohla by totiž ohrozit nejen matku, ale i plod.

Příčinnou alergické rýmy v těhotenství nemusí být jenom alergeny nebo genetické predispozice, ale právě změna imunity. U žen se tak můžou objevit stejné příznaky, jaké byly popsány výše. Nicméně jejich léčba nemůže být stejná.

Kromě prevence se tak ženy mohou spolehnout na izotonické solné roztoky či na některá antihistaminika nebo kortikosteroidy, která předepíše lékař. Rozhodně se doporučuje každou léčbu alergické rýmy konzultovat s lékařem, který zohlední specifika těhotenství.

Prevence alergické rýmy

Prevence alergické rýmy

Příčiny a příznaky alergické rýmy jsou komplexní a často závisí na individuálních faktorech. Správná diagnóza a vhodná léčba jsou klíčem k úspěšnému zvládání tohoto onemocnění. Vzhledem k neustálému vývoji léčebných metod a léků na trhu je důležité, aby pacienti s alergickou rýmou měli pravidelný kontakt s odborným lékařem, který jim může poskytnout aktuální a efektivní léčbu.

U alergické rýmy je dobré nepodceňovat prevenci a všímat si, kdy a za jakých okolností se objevují potíže. Základem je vyhýbat se alergenům a upravit okolí či domácí prostředí. Experti doporučují vyhýbat se rozkvetlým loukám a parkům, nevětrat v letních měsících či nesekat trávu. Ke zvážení je také nákup pylového filtru či úplné vyhnutí se kontaktu s domácími zvířaty. Je důležité také udržovat čisté lůžkoviny a sledovat pylové zpravodajství.

Muconasal® plus

1,18 mg/ml nosní sprej, roztok

Zjistěte více
Kde koupit

Podívejte se, kde si můžete zakoupit produkt Muconasal® plus

Přejít do vyhledávače lékáren