SANOFI

Rýma u dětí
– příčiny, příznaky a léčba

Muconasal plus

Rýma u dětí je častým a nepříjemným onemocněním, které způsobuje zánět nosní sliznice a výtok z nosu. Může se objevit 6–10krát ročně. Rýma může být virová nebo bakteriální a podle toho se liší i její příznaky a léčba. V tomto článku se dozvíte, jak poznat rýmu u dětí, jak ji léčit a jak předcházet jejímu vzniku a komplikacím.

Rýma u nejmenších dětí

Rýma u kojence a novorozence

Jestliže se objeví rýma u kojenců, jde zpravidla o jejich první zdravotní komplikaci. Když se imunitní systém nejmenších dětí setká s viry a bakteriemi, představuje to velkou zátěž pro jejich tělo. Totiž dýchací cesty u miminek jsou úzké a často dýchají pouze nosem. To komplikuje potom uspokojení základních potřeb, jako je spánek a krmení. Rýma u kojence má tedy za následek to, že dítě špatně přijímá potravu, není spokojené, cítí se úzkostně a pláče.

Jelikož dochází ke zduření nosních sliznic, je potřeba udržovat nos čistý, například za pomocí nosní odsávačky. Odborníci také radí, aby ženy rozhodně nepřestávaly s kojením, i když jde o náročné období. Dobrou zprávou je to, že toto onemocnění celkově posílí jeho obranyschopnost.

Podle statistik nelze určit, kolik dětí rýmu prodělá, protože většina z nich bez komplikací vůbec lékaře nenavštíví. Podle německé studie z 80. let minulého století 84 procent dětí ve věku do dvou let prodělají rýmu nejméně jednou ročně, ve věku 4–6 let je to pak v 74 procentech. Rýma u batolat je tak častější. Nicméně u nich a starších dětí nebývají celkové příznaky nijak výrazné, zato u novorozenců a kojenců je tomu právě naopak. Kromě výše zmíněných problémů s výživou přichází v nejmladším věku febrilie, dráždivý kaše či gastrointestinální symptomy.

Jak dlouho trvá rýma u dětí?

Inkubační doba u této nepříjemné nemoci je asi čtyři až pět dnů.

  • Virová rýma trvá mezi sedmi až deseti dny a sama odezní bez lékařského zásahu.
  • Bakteriální rýma trvá klidně i několik týdnů a to z důvodu že se na poškozené sliznici usazují bakterie, jako streptococcus, haemophilus nebo moraxella. Tady je potřeba antibiotická léčba a rýma trvá i déle než deset dní.

Druhy rýmy (podle barvy hlenu)

Pokud má dítě rýmu jsou patrné zarudlé nosní sliznice a také přítomna sekrece různého charakteru. Příčin rýmy může být celá řada, podle statistik je však 50 % způsobeno alergií.

Rýma s čirým nebo bílým hlenem

  • V případě že lze pozorovat takzvaně čirou rýmu, nejedná se o nic vážného. Může se to stát v důsledku přechodu zvenku dovnitř, při alergii a podobně. I tento výtok však obsahuje také protilátky, které bojují proti infekcím. Zpozornět by se mělo, pokud hlen přestává být čirý a obsahovat pouze vodu a rozpuštěnou sůl.
  • Jak název bílá rýma napovídá, jde už většinou o alergickou reakci a značí to počátek infekce. Svoji barvu získala díky bílým krvinkám obsahující železo, které předznamenávají příznaky zánětu, tedy je jasné, že jde o infekci. Z barvy se ovšem nedozvíme, zda se jedná o virovou, či bakteriální rýmu. Prozradí to až rozbor krve.

Rýma se žlutým nebo zeleným hlenem

  • Rýmou přichází další příznaky, jako je ucpaný nos, ztráta čichu, bolest hlavy nebo tlak v dutinách. Tělo vysílá jasné signály, že bojuje s infekcí. A pokud jde o bakteriální, je třeba nasadit antibiotika. Žlutá rýma totiž přechází do zelené, kdy se může přidat i horečka, nevolnost, nebo rovnou zánět vedlejších nosních dutin. Pokud je dítěti špatně více než sedm dní, je na místě navštívit lékaře.
Typy rýmy u dětí

Typy rýmy u dětí

Akutní rýma

Pokud dítě trpí akutní rhinosinusitidou, jde o rýmu a zánět vedlejších nosních dutin. Jejími hlavními projevy jsou ucpaný nos, bolest hlavy na čele a nad tvářemi, sekrece z nosu, ztráta čichu a kašel. Bolestivější průběh doprovází komplikace jako hnisavá sekrece či teploty nad 38 °C a může se přidat zánět očnice či mozkových blan. Stejně tak délka trvání je více než deset dní.

Chronická rýma

Trvají-li příznaky rýmy déle než 12 týdnů, lze hovořit o chronické rýmě. Na základě vyšetření pediatři většinou objeví patologické sekrece, edém či polypy. Při vyšetření proto musí myslet i na to, že zvýšená přítomnost nosních polypů u dítěte může znamenat cystickou fibrózu nebo ciliární dyskinezi neboli syndrom nepohyblivých řasinek.

Senná rýma

Senná rýma je ve většině případ sezonní záležitostí. Prakticky jde o pylovou alergii, při které se objevuje zánět sliznice nosu, dýchacích cest a očí, který je vyvolaný reakcí imunitního systému. Stát za ni může nejen pyl, ale také roztoči, prach, zvířecí srst nebo některé potraviny.

Zadní rýma

Zadní rýma se projevuje infekcí vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Dítě se v tomto případě potýká s tím, že hustý hlen v zadní části nosohltanu nemůže vysmrkat. Zároveň se trpí dýchacími potížemi či bolestmi hlavy a zejména zalehnutí uší. Nepříjemné je to, že hlen stéká do krku a dráždí nervy v okolí hrtanu, takže pacienti mají potřebu silně kašlat. Zadní rýma přichází s chřipkou nebo nachlazením, souvisí ale i s alergií. Spustit ji může i náhlá změna počasí, užívání některých léků nebo pokud miminka trpí refluxem jícnu.

Jak se zbavit rýmy u dětí

Odsávání a smrkání

Těm úplně nejmenším pomůže odsávání a důležité je i smrkání. Zvlášť před aplikací kapek nebo nosního spreje. Kolem dvou let věku už dítě chápe, když mu dospělý člověk jde příkladem. S nácvikem je dobré začít formou hry. Každou dírku je potřeba vysmrkat zvlášť a při zavřených ústech vytlačovat vzduch netrhaně. Časté smrkání ničemu nevadí, avšak pozor na odření nosu od kapesníků. Zato u pravidelného odsávání odsavačkou si musí rodiče dát pozor, aby dětem neuškodili. Při časté aplikaci může nosní sliznice ještě více zduřet a produkovat o poznání více hlenu.

Podle pediatrů lze řešit rýmu u malých dětí tak, že rodiče budou zvlhčovat nosní dutinu pomocí izotonických solných roztoků. Při pocitu ucpání nosu je lepší sáhnout po tom hyperonickém. V případě mořské vody se může používat i delší dobu. Pokud jde o klasické a běžně dostupné dekongestanty, doporučuje se je užívat krátkodobě, za to mají schopnost snížit otok nosní sliznice. Pokud je ovšem rýma bakteriální, musí lékař zvážit nasazení kapek s antibiotiky.

Klidový režim

Významnou roli hraje klidový režim. Aby mohl hlen lépe stékat, je důležité, aby dítě bylo uložené v posteli se zvýšenou polohou horní poloviny těla. Pyžamko by mělo mít s dlouhými rukávy i nohavicemi, neškodí teplé ponožky. Teplota v místnosti by neměla být přemrštěná. Ideální je kolem 21 °C a vlhkost by se měla pohybovat kolem padesáti procent.

Pitný režim

Klíčová je dostatečná hydratace, protože voda je nejúčinnější odhleňovač. Tekutiny hlen ředí, takže se dítě rýmy snáze zbaví. Vhodné je podávat kromě vody i horké nápoje, například bylinkové čaje s citronem a slazené medem nebo slepičí vývar.

Zvlhčovač vzduchu

Pokud nejde o chronické potíže, lze použít další metody domácí léčby. Zakoupit lze zvlhčovač vzduchu nebo nebulizátor. Pomůže proplach nosu nebo kloktání slané vody či bylinné silice. Doporučují se i reflexní koupele, kdy se do horké vody na necelých 20 minut namočí obě předloktí.

Prevence rýmy u dětí

Prevence rýmy u dětí

Posílení imunitního systému

Čerstvý vzduch a pobyt v kolektivu. To jsou základní kameny budování si správné imunity dítěte. I když dítě prodělá rýmu, posílí se tím jeho přirozená obranyschopnost a stane se odolnějším proti dalším nemocem.

Při pobytu venku je vhodné malé dítě přiměřeně obléct, ale pozor na přehřátí. Na krátké procházky lze s miminkem vyrazit, když je venku maximálně -5 °C. S novorozenci hlavně v období šestinedělí a v době chřipek je důležité se vyhýbat místům s velkou koncentrací lidí.

Hygienické návyky

Je potřeba dodržovat vhodná hygienická opatření zvláště v dětských zařízeních a vyhýbat se kontaktu s nachlazenými lidmi, zvláště s příbuznými. Sourozenci by si mezi sebou neměli půjčovat hračky. Doma by měli rodiče dostatečně větrat, protože přehřáté místnosti vysušují sliznice.

Další doporučení

  • Vhodnou prevencí je také kojení, protože skrz mateřské mléko kojenec dostává mnoho protilátek, které tvoří jeho přirozenou ochranu.
  • Pomáhá také saunování nebo otužování. Mimo jiné lze také vyzkoušet horké koupele, které od potíží uleví aspoň částečně. Jako náhradu lze použít nahřívací polštářky, třeba s třešňovými peckami.
  • Základem všeho je ale cítit se dobře a pohodlně, nedat rýmě šanci, ale na druhou stranu ani nepodceňovat toto zdánlivě banální onemocnění.
Muconasal® plus

1,18 mg/ml nosní sprej, roztok

Zjistěte více
Kde koupit

Podívejte se, kde si můžete zakoupit produkt Muconasal® plus

Přejít do vyhledávače lékáren