Nachlazení a chřipka jsou nakažlivá onemocnění dýchacích cest, která ale způsobují různé viry. Mají podobné příznaky, a tak může dojít k jejich jednoduché záměně. Obecně je chřipka horší než běžné nachlazení. Důležité je proto pečlivě rozeznat všechny příznaky a zvolit správnou léčbu.
Co se týká chřipky, ta je způsobena viry typu A, B nebo C. Zatímco nachlazení může být způsobenou celou řadou různých virů, jako například rhinoviry, parainfluenzy, adenoviry nebo sezónní koronaviry. Ty by se neměly plést s virem, který způsobuje COVID-19. Všechny viry se šíří kapénkami ve vzduchu, když nakažená osoba kýchá nebo kašle. Po vdechnutí virů se váží na sliznici nosohltanu a začínají se množit.
Příznaky nachlazení jsou obvykle mnohem mírnější než u chřipky a trvají kratší dobu. Mohou zahrnovat bolest v krku, rýmu, kašel, kýchání a mírnou horečku. Na druhé straně příznaky chřipky jsou obvykle mnohem závažnější a mohou zahrnovat vysokou horečku, zimnici, bolesti hlavy a těla, únava a suchý kašel.
Diagnóza se obvykle provádí na základě příznaků a případně laboratorních testů. Rozpoznání druhu viru může být důležité pro určení správného léčebného postupu. V případě nachlazení se obvykle doporučuje odpočinek, hydratace a symptomatická léčba. V případě chřipky mohou být oslabeným jedincům předepsána antivirotika, která mohou snížit závážnost příznaků a trvání onemocnění.
Toto virové onemocnění nelze považovat za závažný problém, i když ho mohou doprovázet alarmující příznaky jako zvýšená teplota nebo výrazná vodnatá až hnisavá rýma. Začátek se jeví pozvolně, a to zhruba jeden až dva dny po styku s infekcí, celkový stav pacienta je mírný bez dramatických změn. Nachlazení většinou trvá kratší dobu než u chřipky, kolem čtyř až sedmi dnů a do týdne se očekává výrazné zlepšení. Přetrvávat déle může kašel, který ustupuje až za několik týdnů.
Rýma je jedním z hlavních příznaků nachlazení, u chřipky tak běžná není. Jde o zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny, která je oslabená nachlazením, teplotními výkyvy, stavem ovzduší nebo stresem. V důsledku toho je napadena viry nebo později bakteriemi. Jedná se tedy až o sekundární následek nachlazení. Zánět způsobuje zduření a překrvení sliznice, což následně omezuje průchod nosem. Zprvopočátku způsobuje suché stádium, které během jednoho dne přejde k výtoku, který může být vodnatý, hlenovitý nebo hnisavý.
Pacienti mají u rýmy problém s dýcháním a trápí je ucpaný nos. To je z toho důvodu, že se neobnovuje průchodnost nosu, což vede k obtížím při dýchání nosem a pocit tlaku v obličeji. Lidé začnou kýchat a tyto projevy doprovází i porucha čichu. Protože necítí ani chuť ani vůni potravin, nemají chuť k jídlu. U dětí se musí dávat pozor na to, že u nich rýma s sebou nese riziko zánětu středního ucha.
Bolest v krku se může projevovat jako škrábání, pálení nebo bolest při polykání. Doprovázená je zarudnutím a zhrubnutím hlasu či chrapotem. Neobjevuje se samostatně, jedná se o jeden z typických příznaků nachlazení, který se objevuje ještě v inkubační době a může přejít až do neustupující bolesti.
Pacienti s bolestí v krku většinou trpí zánětem hltanu, který způsobil otok a podráždění místních tkání. Hrdlo také dráždí nadměrný hlen, který se objevuje v nosním a hltanovém traktu. U některých lidí způsobuje podráždění ucpaný nos a suchá dutina ústní. V ojedinělých případech jde o imunitní reakci na viry nebo bakterie.
Bolest hlavy u nachlazení má přímou souvislost s tím, že pacienti trpí zánětem nosních dutin. Není tak silná jako u chřipky, ale může být doprovázená také mírnou horečku, což je reakce imunitního systému na infekci a slouží jako obranný mechanismus proti virům.
Hlavním původcem bolesti hlavy při nachlazení jsou obvykle prozánětlivé cytokiny, které jsou produkované imunitním systémem v reakci na virovou invazi. Tyto látky mohou způsobit rozšiřování krevních cév v mozku a zánět tkání, což má za následek bolest. Může být tupá, pulzující nebo ostrá a často se objevuje na čele, kolem očí nebo v oblasti spánků. Někdy může být doprovázena citlivostí na světlo a hluk.
Když se objeví kašel u nachlazení, nastává u pacienta několik fází. Nejdříve to začíná suchým dráždivým kašlem, který zhruba po třech dnech přechází do produktivního kašle. Suchý kašel vzniká drážděním sliznice, což je nepříjemné, a zvláště nebezpečné u malých dětí.
Obtěžující kašel bývá často intenzivní a fyzicky vyčerpává hlavně v noci. Jestliže se u chřipky objevuje spíše jako suchý, při nachlazení se vytváří hlen, takže jde o vlhký kašel. I tady je potřeba si dávat pozor u kojenců, kteří mohou následkem polykání hlenu zvracet.
Únava a vyčerpání jsou běžnými a nepříjemnými příznaky, které mohou doprovázet nachlazení. Tato symptomatologie je způsobena komplexním působením virové infekce na organismus a imunitní reakcí na infekci.
Přesto je celková únava jakýmsi indikátorem, zda pacient trpí nachlazením, či chřipkou. Když se člověk cítí extrémně unavený, tělo vynakládá mnohem více energie na boj s infekcí. Vyčerpání jde také ruku v ruce s tím, že pokud má člověk ucpaný nos a nemůže dýchat, má spánkovou deprivaci, takže se cítí slabý.
Je důležité si uvědomit, že příznaky nachlazení se mohou lišit u jednotlivých jedinců a mohou se postupně vyvíjet. Obvykle se však jedná o soubor příznaků spojených s postižením horních cest dýchacích.
Pro pacienty je nejvhodnější navštívit lékárnu, kde by měli poradit se samoléčbou v takových případech, kdy se nedostavují komplikace. Nachlazení se léčí hlavně symptomaticky, to znamená, že je podávaný takový lék, který léčí jednotlivé příznaky. Doporučován je také klidový režim, a to v kombinaci s dostatečným příjmem tekutin a čerstvého ovoce.
Pokud je bolest v krku, která doprovází nachlazení, způsobena virovou infekcí, není potřeba ji léčit antibiotiky. Stačí léky s protizánětlivým účinkem, které sníží bolest, nebo teplá slaná voda. Při horečkách je vhodný paracetamol. Pocit ucpaného nosu vyřeší nosní kapky, které se ovšem nesmí používat déle, než je předepsáno, protože hrozí, že se vytvoří závislost. Vyhovující jsou naopak zvlhčovače vzduchu či vyplachování solným roztokem.
Při bolesti hlavy je vhodné užívat Ibalgin 400 mg (ibuprofen) nebo Paralen 500 mg (paracetamol). Pomáhá také hydratace a dostatek odpočinku. S tím souvisí i poskytnout tělu dostatek spánku tak, aby se snížilo vyčerpání. Zásadní je potom rekonvalescence, aby nedocházelo k recidivě. Pokud nachlazení neodezní po deseti dnech, měli by pacienti navštívit lékaře.
Každý rok onemocní chřipkou v České republice statisíce až milion obyvatel. Umře na ni kolem dvou tisíc lidí. Chřipka neboli influenza se objevuje hlavně v epidemiích. Virus má několik typů a částečně se proměňuje. Přenáší se kapénkami a člověk se může nakazit i prostřednictvím předmětů, které byly kontaminovány sekrety od nemocných jedinců.
Příznaky chřipky jsou mnohem výraznější než u běžného nachlazení. Objevit se mohou prakticky hned po nakažení v rozmezí několika hodin a maximálně až tří dnů. Mezi ně se počítá vysoká horečka, bolest v krku a hlavy, kašel, bolest kloubů a svalů, méně častěji rýma a ucpaný nos. U někoho se může projevovat také průjem a zvracení. Mezi další komplikace patří také zápal plic nebo zánět srdečního svalu. U dětí přechází do zánětu středního ucha nebo vedlejších nosních dutin. Obecně lze shrnout, že zpozornět by měli oslabení jedinci, rodiče malých dětí či ti, kteří mají závažné onemocnění.
Horečka je právě tím symptomem u chřipky, který je intenzivnější než v případě nachlazení. Může trvat tři až čtyři dny a je vyšší než 38 °C. Často také bývá doprovázena zimnicí a pocením. Pacienti by měli zpozornět, že se nejedná o běžné nachlazení, ale o imunitní reakci na chřipkovou infekci. Během několika hodin se také mohou dostavit úporné bolesti hlavy, zejména za očima, a světloplachost. Nemocní cítí bolest hlavně na čele nebo v oblasti spánků, což může omezovat běžné či pracovní aktivity.
Stejně jako rýma není úplně typickým projevem chřipky, je tomu tak i u bolesti v krku. Rozvoj tohoto symptomu je spíše typický pro sekundární infekci. Pokud se dostaví i kašel, bývá dráždivý, suchý až bolestivý.
Pacienti s chřipkou obvykle cítí velmi slabí, malátní, unavení a vyčerpaní. Typickým příznakem je bolest svalů, která se projevuje po celém těle včetně krku, zad, ramen a stehen. Oproti nachlazení je vyšší intenzity. Bolest kloubů se zase projevuje citlivostí v oblastech, jako jsou ruce, lokty, kolena a další. Je to způsobeno zánětem v tkáních.
Chřipka trvá běžně 4–7 dní. Člověk může být infekční jeden den před nástupem příznaků a viry vylučuje až sedm dní poté, děti až deset dní. Únava a vyčerpání i po vyléčení přetrvávají od jednoho do dvou týdnů. Nemocní lidé nemusí podstupovat žádnou specifickou léčbu, nicméně chřipka může mít i smrtelný průběh. Jednou z variant prevence je očkování, které je doporučované těhotným ženám, osobám s akutním nebo chronickým onemocněním či zdravotníkům.
Léčba chřipky zahrnuje odpočinek, dostatečnou hydrataci a v případě potřeby užívání léků, které zmírňují bolest a horečku. Ve speciálních případech může být doporučeno antivirotikum, pokud je podáno v raných stádiích onemocnění. Pokud máte podezření na chřipku, a zvláště pokud máte rizikové faktory, je vhodné konzultovat lékaře pro potvrzení diagnózy a získání vhodné léčby.
Nachlazení i chřipka jsou dvě častá respirační onemocnění, která jsou způsobena viry. Mají společné symptomy, jako jsou bolest v krku, rýma, kašel, horečka a únava. Je důležité mezi nimi rozlišovat, aby se při závažnějším průběhu nepodcenila léčba. Nejlepší je dodržovat hygienické návyky a prevenci, pečovat o své zdraví a vyhýbat se dalšímu šíření infekce.
Ibalgin® 400 mg je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje ibuprofenum.
Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.
Paralen je lék k vnitřnímu užití. Obsahuje paracetamol.
Čtěte pozorně příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.